XVII Wigilia Chłopska
2008
Wigilia Chłopska 2008                                Wigilia Chłopska 2008
20 grudnia 2008r
  Nazwa Wigilia pochodzi od łacińskich słów „vigiliare” –czuwać” oraz „vigilia” czuwanie, straż nocna, warta. W kościele katolickim określa się tak dnie poprzedzające wszystkie najważniejsze święta. Natomiast w języku potocznym i w potocznym rozumieniu słowa „wigilia” kojarzy się przede wszystkim z dniem poprzedzającym Boże Narodzenie, ze zwyczajami i obrzędami związanymi z tym dniem, a głównie z uroczystą wieczerzą –ucztą obrzędową
Wigilia Chłopska 2008
  Tradycja wigilijnych spotkań zespołów folklorystycznych naszego regionu sięga 1992r, gdy ówczesny dyrektor suwalskiego Wojewódzkiego Domu Kultury -Zbigniew Buski zaproponował zorganizowanie na Wigrach dorocznych spotkań przy wigilijnym stole jako formy  podziękowania zespołom folklorystycznym z województwa suwalskiego za coroczną współpracę w ochronie lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Wigilia Chłopska 2008
Gospodarze tegorocznej wigilii: Beata Szyszko i Józef Murawski
    Bywało, że wigierskie wigilie poprzedzała sesja popularnonaukowa o obrzędowości czasu Bożego Narodzenia lub wystawa fotogramów obrazujących nasze regionalne potrawy wigilijne, albo też wystawy szopek i rękodzieła związanego z plastyką obrzędową tego czasu.
Wigilia Chłopska 2008
  Chłopskim wigiliom od zawsze towarzyszyły tradycyjne pastorałki i kolędy. Początkowo każdy z przybyłych zespołów wykonywał pieśń z własnych okolic, ale po kilku latach ustalił się zwyczaj wspólnego śpiewu dawnych pastorałek ze specjalnie corocznie przygotowanych broszur –śpiewników. Nie było w nich kolęd powszechnie znanych, lecz pastorałki –pieśni o Bożym narodzeniu sprzed wieków, przeznaczone ongiś do domowego śpiewania.
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska 2008
     Potrawy, które przygotowujemy na współczesną wigilię, są podobne do tych, których używano podczas rytualnych uczt „na mogiłkach”. Potrawy z ciemnego maku, grochu, miodu, pszenicy, orzechów; kutia przed wiekami była główną potrawą z uczt zadusznych. Wiele z tych potraw i współcześnie jada się tylko podczas Wigilii: Kutia, kluski z makiem, łamańce z makiem, groch z kapustą, kisiel owsiany… Z Suwałk do mickiewiczowskiej Ziemi Nowogródzkiej (gdzie młody Adam zapamiętał obrzęd „dziadów”) jest niecałe 200 km, gdy do Warszawy 280…
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska 2008
    W tradycji ludowej wigilijna wieczerza związana z oczekiwaniem na narodzenie Mesjasza -powiązana jest ze śladami  dawnych uczt zadusznych. Funkcjonowało przekonanie, że na wieczerzę podczas najdłuższej nocy w roku przychodzą dusze zmarłych z naszego rodu, aby ogrzać się w cieple biesiadowania żywych, posilić się z ich stołu.
Wigilia Chłopska 2008
Wigilia Chłopska
   Podczas tegorocznej Chłopskiej Wigilii kolędnicy z Gwiazdą ze wsi Rakowicze koło Lipska życzyli w ludowych oracjach wszystkim obecnym wszelkiej pomyślności na nadchodzący rok.
Wigilia Chłopska 2008
    W tegorocznej Wigilii wzięło udział prawie 20 zespołów folklorystycznych z terenu Suwalszczyzny.
    Przez 13 lat „Wigilie Chłopskie” odbywały się w refektarzu wigierskiego Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w latach 2005-2008 w suwalskiej restauracji „ Na Starówce”.
Wigilia Chłopska 2008
Gospodarze XVII Wigilii Chłopskiej
Zobacz więcej zdjęć
foto-Kamil Wasilewski